top of page

Future Board jäsenesittely – Jaakko Nieminen

Tuomme esille yhdistyksemme jäseniä ja kysymme heiltä vakiokysymykset, joihin jäsenet saavat itse vastata.

Nimi: Jaakko Nieminen

Paikkakunta: Kirkkonummi

Yhteystiedot: 040 351 6789, jaakko.nieminen@hailer.com

Intohimot ja kiinnostuksen kohteet: Perheen ja koiran kanssa ulkoilu, jääkiekon pelaaminen, maantiepyöräily sekä kuntosalilla treenaaminen. Miten päädyit hallitustyöskentelyn pariin ja miten monta vuotta sinulla onhallitustyö kokemusta? Lähdin mukaan vasta perustettuun yritykseen 7 vuotta sitten ja vastaa meillä myynnistä. Viimeiset 4 vuotta olen ollut mukana myös hallituksessa. Millaisissa hallituksissa olet ollut mukana? Olen Hailer Oy:n hallituksen jäsen sekä mukana muutaman yhdistyksen hallituksessa. Mihin suuntaan haluat kehittyä hallitusosaajana ja millaisiin hallitustehtäviin itse pyrit hakeutumaan mukaan tulevaisuudessa? Haluan kehittyä hallitusosaajana mahdollisimman laajasti, uskon että jaan saman kokemuksen hallitustyöstä monen muun kasvuyrityksen hallituksessa toimivan kanssa niin hyvässä kuin pahassa. Uskon että osaamisestani ja kokemuksestani on hyötyä niin kasvuyritysten hallituksille kuin perinteisten toimialojen hallituksiin, jotka hakevat vahvaa digitaalista kehitystä tulevaisuuteen. Mitä verkostoituminen hallitustyöskentelyn ympärillä on sinulle antanut? Olen saanut mittaamattoman arvokasta näkemystä toimialaan tai toimenkuvaan riippumatta. Olen huomannut että monessa tilanteessa ongelmat ja niiden ratkaisut ovat hyvin geneerisiä joten tuki ja mentorointi muilta kollegoilta on ollut erittäin arvokasta. Mitä muuta elämääsi kuuluu kuin hallitustyö? Päiväntyön ohella elämääni kuuluu perheen kanssa ajan vietto niin kotona, matkustellen kuin ulkoillen. Minut löytää vapaa-ajalla joko jääkiekkokaukalosta, veneestä kalastamassa tai kuntosalilta. Nautin suuresti myös äänikirjojen sekä podcastien kuuntelusta. Jos haluat olla Jaakkoon yhteydessä ja kuulla lisää hänen kokemuksistaan jaosaamisestaan, niin hänen yhteystietonsa löytyvät tämän sivun yläosasta.

22 views0 comments

댓글


bottom of page